Archiwum: Luty, 2013

Karyntia

W regionie tym leży najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner („Wielki Dzwonnik”) o wysokości 3796 m n.p.m. Karyntia znana jest również z tego, iż niegdyś wydobywano tu złoto. Gdy przestało to być opłacalne zaczęto wydobywać żelazo – kolejny cenny kruszec dla krajowej gospodarki. Następnie zaczęto wydobywać tu ołów. Pod koniec średniowiecza region ten był przodującym eksporterem w Europie. Bogactwem Karyntii są wspaniałe krajobrazy. Poza turystyką w gospodarce tego najdalej wysuniętego na południe austriackiego kraju związkowego odgrywało niegdyś wydobycie bogactw naturalnych i rolnictwo. Na szczycie Austrii panuje łagodny, alpejski klimat. Liczne doliny wzbogacone są jeziorami, co w całości nadaje jeszcze lepszą reklamę turystyczna dla regionu. Kąpiele i żeglowanie wśród widoku potężnych Alp przysparzają turystom wiele przyjemności i niezapomnianych przeżyć. Ciekawa temperatura owych górskich jezior zachęca do ich wykorzystania. Latem zbiorniki szybko się nagrzewają, zimą natomiast całkowicie zamarzają. Jest to również sprzyjające dla miłośników łyżwiarstwa.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Cz. 2

W Parku Kultury często odbywają się imprezy różnego rodzaju imprezy. Są to koncerty czy mecze na Stadionie Śląskim, czy też koncerty różnorodnych artystów na Polach Marsowych obok Stadionu Śląskiego. Cykliczną już imprezą na Polach Marsowych jest Lech Maj Party. Na Stadionie Śląskim już wielokrotnie występowała Metallica i w tym roku zawita do Chorzowa ta legendarna rockowa kapela. W tamtym roku Chorzów miał okazję przyjąć w swe skromne progi Kalifornijski zespół rockowy Red Hot Chili Peppers, a także wiele innych zespołów. Na tzw. „Tanecznym Kręgu” można w okresie letnim popatrzeć na występy zespołów folklorystycznych. Natomiast w 2007 obok Przystani powstała sztuczna plaża, na której również trwają podczas wakacyjnych nocy imprezy z pod znaku Salsy czy tez innych latynoamerykańskich tańców. Nieopodal przy restauracji Brasiliana co weekend przychodzą ludzie z całymi rodzinami by posiedzieć przy zimnym napoju i potańczyć przy różnej muzyce. W parku wiele się dzieje, a to za sprawą tego, że ten Park przyciąga wielu ludzi swym naturalnym pięknem, a takie miejsce jak Park Kultury w Chorzowie trzeba promować, bo warto.

Graz

W Grazu na każdym kroku historia styka się ze współczesnością. Stolica Styrii zyskała na znaczeniu będąc pośrednikiem w handlu z Bałkanami. Głównymi trakcjami miasta są parlament, zbudowany w połowie XVI wieku, a także zbrojownia. Wiele budowli w centrum Grazu zdobią barokowe fasady. Szybki rozkwit miasta nastąpił w XVII wieku, po oblężeniu tureckim. Najważniejszą budowlą sakralną jest katedra św. Idziego. Nieopodal znajduje się Park Miejski. W mieśćie nie brak również uniwersytetu. Miasto tętni kulturalnym życiem – atrakcyjny w Austrii festiwal „Styryjska Jesień”. Graz otaczają zewsząd góry. Symbolem miasta jest Wieża Zegarowa, którą widać z Góry Zamkowej wznoszącej się nad miastem. Na szczycie tej góry znajduje się dzwonnica z dzwonem „Elżbietką”. Atrakcję miasta stanowi najdłuższa w Europie kolejka, która się wije w naturalnych grotach. Przez Graz przepływa rzeka Mura, dzieli ona miasto na Nowe i Stare Miasto. Historyczne centrum miasta wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Gospodarka

Irlandia jest krajem rolniczym, aby to potwierdzić wystarczy podać tylko jedną liczbę. Osiemdziesiąt procent terenu tego kraju stanowią użytki rolne. Jedną z najlepiej i najbardziej rozwiniętych branż jest hodowla bydła oraz owiec, a co za tym idzie produkcja mleka. Kraj ten jest niestety bardzo ubogi jeśli chodzi o surowce mineralne. Co prawda wydobywa się tu między innymi rudy cynku, miedzi i ołowiu oraz są tu niewielkie złoża gazu ziemnego i węgla brunatnego, ale jest to stosunkowo bardzo mało, jeśli chodzi o zapotrzebowanie mieszkańców tego kraju. Głównym źródłem energii są elektrownie wodne oraz wiatrowe, co sprawa, że kraj ten jest głównie zasilany odnawialnym źródłem energii. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku kraj ten znacząco się rozwinął gospodarczo. Było to spowodowane głównie dzięki inwestycją z innych państw. Inwestorów przyciągały bardzo niskie podatki oraz atrakcyjność przemysłowa tego kraju. Gospodarka tego kraju szybko i sprawnie się rozwinął, przez to w dzisiejszych czasach tysiące Polaków wyrusza na emigrację zarobkową do tego właśnie państwa.

Komunikacja miejska na Śląsku.

Na Górnym Śląsku mamy do dyspozycji tramwaje, autobusy, a nawet trolejbusy. W tej ogromnej aglomeracji nie obeszłoby się bez Komunikacji Miejskiej. Właśnie dzięki niej mieszkańcy takich miast jak Katowice, Chorzów, Bytom, Świętochłowice, Zabrze, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Siemianowice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Świerklaniec i wiele innych miast na terenie województwa Śląskiego mogą poruszać się po całej aglomeracji bez żadnych przeszkód. Co prawda duża ilość tramwajów czy autobusów jest w opłakanym stanie, ale przedsiębiorstwo KZK GOP robi wszystko, żeby podróż po polskich drogach czy też starych torowiskach przebiegała jak najszybciej i bezpiecznie. Firma Alstom z Chorzowa wprowadziła na terenie Katowic oraz Chorzowa nowe modele tramwajów „Karlik”, które przypominają te nowoczesne Krakowskie czy Warszawskie. Można się nimi poruszać od 2004 roku. Autobusy na Śląsku również przeszły modernizację na miarę XXI wieku i można spotkać na drogach takie modele jak Solaris, który jest przyjazny środowisku, czy też nowoczesne modele Ikarusów.

« Poprzednia strona