Archiwum: Kwiecień, 2014

Toruń czeka na Most.

gdansk3Toruń, mimo, iż jest to miasto liczące blisko 205 tysięcy mieszkańców, posiada tylko jeden most drogowy, łączący prawą i lewą cześć Wisły. Od wielu lat, to prawdziwe utrudnienie dla mieszkańców i osób pracujących w Grodzie Kopernika. Istniejący Most im. Józefa Piłsudskiego ma już ponad 70 lat i niestety jest to jedyna droga do centrum Torunia, która muszą przebyć dojeżdżający drogą nr 15 ( z Poznania, Inowrocławia, czy Wrocławia.) Co się z tym wiąże, niemal o każdej porze dnia, czeka nas droga przez mękę, ponieważ korki są niesamowite.

Dla pełnej wizualizacji tego problemu, można wspomnieć, że droga z Inowrocławia do Torunia samochodem, zabiera ok. 30 minut. Natomiast korek przed mostem, liczy z reguły ok. 2-3 kilometrów. Osoby, które chcą się dostać do pracy, musza poświecić często godzinę, aby przejechać przez tę drogowo mostową przeprawę. Dlatego Torunianie, z utęsknieniem patrzą w przyszłość i wyczekują zakończenia największej w ostatnich latach inwestycji, jaka jest Budowa Mostu Wschodniego, która rozpoczęto w październiku 2010roku.

Nowy most w Toruniu

Zgodnie z planem, inwestycja ma się zakończyć w 2013 roku, jednak niewielu w to wierzy. Projekt Mostu Wschodniego zakłada, że będzie to most łukowy, a przęsła będą najdłuższe w kraju ( każdy z tych dwóch elementów będzie miał 270 metrów długości i 50 metrów wysokości ich masa to blisko 2500 ton.. jeszcze nigdy w Polsce nie zostały wykorzystane tak duże elementy mostu)

Długość mostu natomiast, zaplanowano na 540 metrów, szerokość na 30 metrów, co stawia ten most w czołówce mostów w Polsce. Toruń, nie byłby w stanie unieść takiej inwestycji, gdyby nie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Koszt budowy mostu, to bowiem aż 700 milionów złotych, jednak uzyskano blisko połowę, ze środków unijnych. Nowy most, zakłada istnienie dwóch, dwupasmowych jezdni, chodnik dla pieszych i ścieżkę rowerową, dzięki czemu przeprawa będzie należała do najnowocześniejszej w Polsce. Droga dojazdowa do Mostu, to ogromne, trzypoziomowe skrzyżowanie.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

gdansk6To najnowocześniejszy i największy w Europie (22 tysiące m2 powierzchni) tego typu instytut. W tym miejscu możemy połączyć zabawę i technikę. Możemy sprawdzić czy wygodnie leży się na gwoździach i jak czuje się człowiek, będący w centrum trzęsienia ziemi. Dla milusińskich do lat 6, przygotowano wiele wystaw, gdzie w formie zabawy poznają, jak wygląda plaster miodu i w jakim środowisku żyją zwierzęta.

Oglądając wystawę pod nazwa Świat Ruchu dowiemy się więcej o falach dźwiękowych, a także o krwi , która krąży w naszym ciele. W Sali Człowiek i Środowisko zobaczymy jaka siłę maja zwierzęta i sprawdzimy, czy moglibyśmy sobie poradzić w dżungli. W tym instytucie nowoczesnych technologii i wynalazków, nie może zabraknąć Strefy Światła, gdzie można się dowiedzieć wszystkiego o laserach i naszym wzroku. Z uwagi na szybko rozwijającą się technikę współczesnego świata , pracownicy instytutu pokażą nam, jak rozwijała się dzisiejsza cywilizacja.

Poznawaj i zdobywaj wiedze

W Centrum Nauki Kultury znajduje się również niezwykły teatr, gdzie aktorami sa jednak nie ludzie, a roboty. To miejsce nazywane Teatrem Robotycznym. Mimo, iż Instytut działa zaledwie rok, kolejki po bilety, sięgają codziennie kilkuset metrów. Zainteresowanie nie słabnie, ponieważ miejsce to tętni życiem przez cały czas. Nie istnieje plan zwiedzania tego obiektu. Jednego dnia, możesz obejrzeć sztukę w teatrze, następnego przenieść się w świat nowoczesnych technologii. Nie ma tu przewodnika, możesz obejrzeć to, na co masz ochotę.

Wielu nauczycieli z całego kraju, przenosi swoje lekcje z nudnych klas, do Centrum Kopernika I właśnie tu prowadza swoje wykłady z fizyki, biologii, chemii czy historii. Uczniowie sa zadowoleni i jak podkreślają, gdyby wszystkie lekcje były tak ciekawe, uczyliby się chętniej. Warunkiem wejścia tu grup zorganizowanych jest wcześniejsza rezerwacja biletów. Niestety bilety sa dość drogie, około 20 zł od osoby. Jednak istnieje możliwość skorzystania z wielu zniżek, między innymi, z biletów rodzinnych i grupowych.

Muzeum Powstania Warszawskiego w warszawie

39To jedno z najpopularniejszych muzeów w stolicy. W wielu salach, wykorzystuje się bowiem techniki multimedialne , aby jeszcze bardziej przybliżyć warunki, jakie panowały podczas Powstania. Przygotowano tu wiele wystaw stałych i okresowych ekspozycji. Możemy tu zobaczyć, miedzy innymi Salę Małego Powstańca, która przeznaczona jest dla najmłodszych zwiedzających. Dzieci poznają tu historię, będąc widzami kolorowego i ciekawego teatrzyku . Na tym samym poziomie muzeum, znajduje się legendarny już zegar z godziną W, nastawiony na godzinę 17. Aby zwiedzić całe muzeum, musimy zarezerwować sobie około 2 godzin. W przeciwieństwie do większości obiektów tego typu w Polsce, Muzeum jest nieczynne we wtorki. W poniedziałki natomiast i inne dni tygodnia funkcjonuje normalnie.

Dopuszczalne jest również robienie zdjęć i filmowanie ekspozycji dla własnego użytku. Muzeum można zwiedzać zarówno indywidualnie, albo w grupach, które jednak nie mogą przekraczać 25 osób. Wstęp do muzeum jest płatny.

« Poprzednia strona