Archiwum: Maj, 2014

Kraków i jego muzea

krakowWielu turystów odwiedzających Kraków, chciałoby zobaczyć jak najwięcej. Mnóstwo czasu potrzeba, aby poznać historię i wszystkie zabytki. Poza tym, każdego interesuje co innego. Jednych Wawel, innych sukiennice, a jeszcze innych muzea. Właśnie, jak zaplanować sobie wycieczkę, aby zobaczyć jak najwięcej obiektów muzealnych? Z pewnością potrzebować będziemy na to kilku dni.

Może zacznijmy nietypowo, od muzeów typowo specjalistycznych. Jednym z nich, jest jedyne na świecie Muzeum Ubezpieczeń. Prawda, że zaskakujące? Muzeum istnieje od 1987r, nieustannie w tym samym miejscu, przy ulicy Dunajewskiego 3. Możemy tu obejrzeć blisko 35 tysięcy eksponatów, które przedstawiają, jak zmieniała się historia ubezpieczeń w Polsce na przestrzeni lat. Najstarsze eksponaty pochodzą z 1804 roku. Kolejnym specjalistycznym i innym niż wszystkie muzeum, jest Muzeum Ratownictwa w Krakowie.

Muzea w Krakowie

Możemy tu poznać historie ratownictwa medycznego, chemicznego, lotniczego, wojskowego, a także historie Policji i Straży Pożarnej, które należą do szeroko rozumianych służb ratunkowych. Eksponaty w tym muzeum, to liczne ambulanse, radiowozy, wozy straży pożarnej, helikoptery pogotowia lotniczego. Cała kolekcja, obejmuje ponad 30 starych aut. Az dziw bierze, kiedy porównamy je z dzisiejszymi ambulansami. Ciekawą ekspozycją, jest tez stała wystawa przedstawiająca dawne narzędzia tortury. Pojedyncze tego tupu eksponaty, możemy spotkać w licznych muzeach na całym świecie. Jednak sa to naprawdę pojedyncze narzędzia.

W Krakowie mamy je prawie wszystkie w jednym miejscu. Zobaczymy więc, maskę wstydu, łoże sprawiedliwości, bociana, garotę, krzesło czarownic, osła hiszpańskiego. Przedstawione eksponaty, to w większości narzędzia do zadawania bólu i piętnowania niektórych ludzi w przeszłości. Z uwagi drastyczność zastosowania, tych eksponatów nie poleca się zabierania na wystawę małych dzieci. Przedstawiono tutaj trzy muzea, które ze względu na swoja oryginalność mogą pokazać inne strony eksponatów muzealnych.

Ciekawe miejsca w Poznaniu

katedraPoznań to miejsce atrakcyjne nie tylko pod względem inwestycyjnym, ale również turystycznym. Jednym z ciekawszych miejsc jest zamek Cesarski, który musi się znaleźć w planach naszej wycieczki do stolicy Wielkopolski. Budowla pochodzi z 1910 roku i jest zaliczana do najmłodszej w całej Europie. Mimo, iż była to rezydencja Cesarza Wilhelma II, jak się okazuje nie przebywał on tam w ogóle.

Jak głoszą zapisy historyczne, tak naprawdę był tam tylko dwukrotnie. Mimo to, jest to miejsce, które zachwyca liczbami. Tron cesarski wazy aż 3,5 tony, a wszystkich komnat jest tam blisko 590. Wieża Zamku Cesarskiego wznosi się na wysokość aż 75 metrów, która jednak obniżono o 20 metrów podczas prac remontowych. Obecnie miejsce to tętni życiem, ponieważ odbywa się tu wiele imprez i koncertów. Swoje miejsce znalazło to Muzeum Czerwca Poznańskiego a także Centrum Sztuki Dziecka. W pobliżu zamku, znajdują się piękne ogrody Różany i Zamkowy, gdzie możemy również zobaczyć Pomnik Katyński i wiele ciekawych rzeźb.

Poznajemy Poznań

Innym Poznańskim zamkiem, jest bardzo zabytkowa rezydencja królewska zbudowana z inicjatywy Przemysława II. To Zamek Królewski z XIV wieku., jednak z powodu zniszczeń wojennych i pożarów uległ dużemu zniszczeniu. Nie wiadomo jednak, dlaczego nie odbudowano wszystkich jego części. Obecnie mieści się tu Muzeum Sztuki Użytkowej. Będą w Poznaniu warto zwiedzić także Muzeum Narodowe z 1857 roku., gdzie znajdują się zarówno ekspozycje stałe, jak i wystawy czasowe. Muzeum czynne jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków.

Pozostaje nam jeszcze Stary Poznański Rynek, na którym znajdują się aż 4 fontanny. Jak głoszą legendy, w dawnych czasach, w tym właśnie miejscu znajdowały się cztery studnie, z których mieszkańcy czerpali wodę pitna. Na pamiątkę stoją tu więc piękne fontanny: Fontanna Marsa ( z 2005roku ), Fontanna Neptuna ( z 2004roku), Fontanna Apolla ( z 2002 roku) i najstarsza Fontanna Prozerpiny, która stoi tuz przy Ratuszu i jest obiektem typowo barokowym. Pochodzi z 1766 roku.

Czas na relaks

Po całym roku pracy każdemu należy się kilka dni urlopu. Warto wykorzystać ten czas na wypoczynek i odstresowanie się. Bogata oferta biur podróży pozwoli każdemu znaleźć miejsce na wypoczynek spełniające jego oczekiwania.
Biura posiadają w swojej bazie hotele Wrocław, pensjonaty, kwatery prywatne i domy wakacyjne na każdą kieszeń. Możemy sami znaleźć dla siebie miejsce na wypoczynek ale może również skorzystać z pomocy specjalistów i za niewiele wyższą cenę nie martwić się o sprawy organizacyjne czy logistyczne tylko skupić się na pakowaniu. Biura podróży mają w swojej ofercie również propozycję wycieczek fakultatywnych, propozycję imprez i zabaw w miejscu do którego się wybieramy. Domy wakacyjne często same organizują dla swoich gości dodatkowe atrakcję za drobną opłatą lub za darmo. Jest to jeden ze sposobów przyciągnięcia klientów. Warto zapoznać się z taką ofertą przed wyjazdem aby później nie tracić już czasu na przeglądanie katalogów i zastanawianie się jak spędzić wolny czas. Niestety urlop zazwyczaj jest za krótki na poszukiwanie odpowiednich dla siebie aktywności, może okazać się, że zanim się zdecydujemy na coś będziemy mieli za sobą już połowę naszego pobytu. Nie warto również wybierać zbyt wielu wycieczek, bo nie zawsze aktywnie spędzony urlop pozwoli nam wypocząć jak należy i możemy wrócić do pracy bardziej zmęczeni niż byliśmy wyjeżdżając.
Niezwykle istotne w czasie urlopu jest zrelaksowanie się i pozwolenie organizmowi na regenerację, co możemy uzyskać odcinając się od codziennych problemów i prac domowych.

« Poprzednia strona