Archiwum: Czerwiec, 2014

Toruń, miasto Kopernika

Toruń nazywany jest drugim ( mniejszym Krakowem). To prawda, może zachwycić, zwłaszcza uliczki Starego Miasta i Bulwar Filadelfijski, rozciągający się wzdłuż dawnych murów krzyżackich po jednej stronie i Wisły pod drugiej. W 2007 roku Toruńska Starówka, została uznana za jeden z siedmiu cudów naszego kraju. To jedno z najstarszych miast w Polsce, ponieważ prawa miejskie otrzymało w 1233roku. W Toruniu, tuz przed Dworem Artusa znajduje się Piernikowa Aleja Gwiazd, gdzie znajdują się nazwiska znanych mieszkańców Torunia i innych przyjaciół tego miasta.

Marmurowe tablice, maja kształt najsłynniejszego piernika w Toruniu ( Uhonorowano w ten sposób między innymi Bogusława Lindę, Małgorzatę Kożuchowską, Profesora Aleksandra Wolszczana, toruński zespół Republika, w którym śpiewał, nieżyjący już Grzegorz Ciechowski). W Toruniu, przy ul. Kopernika znajduje się również Dom znanego astronoma, Mikołaja Kopernika, który jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Toruniu. Nie ma turysty, który nie zapytałby o drogę do Domu Kopernika.

Zwiedzamy Toruń

46W pobliżu, znajduje się, jedyne w Europie Muzeum Piernika, gdzie prowadzone sa krótkie warsztaty, na temat produkcji pierników, przy użyciu narzędzi sprzed 500 lat. Co ciekawe, muzeum działa stosunkowo krótko, bo od 2006r, ale ze względu na dużą interaktywność, cieszy się dużym zainteresowaniem, wśród turystów. Pierniki, to prawdziwie toruńska tradycja, które produkowano już XIII wieku. Stare przysłowie mówi, że „dla Torunia tym jest piernik, czym dla okrętu sternik” . W Toruniu, znajduje się tez Piernikowe Miasteczko, jedyny w Polsce plac zabaw, w kształcie pierników.

Będąc w Toruniu, należy odwiedzić również Centrum Popularyzacji Kosmosu, czyli toruńskie Planetarium, gdzie możemy obejrzeć bardzo ciekawe seanse, dotyczące kosmosu. Ciekawostka jest fakt, że wszystkie filmy, wyświetlane sa nad naszymi głowami, gdzie stworzono tak zwane „sztuczne niebo”. Dzięki temu, wrażenia sa niezapomniane. Planetarium jest czynne codziennie, oprócz poniedziałków.

Częstochowa – święte miasto.

Częstochowa, to miasto kojarzące się Polakom z Jasna Górą , pielgrzymkami i cudownym Obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej. To tu, co roku w sierpniu, pielgrzymują wierni z niemal wszystkich kościołów w Polsce. Jasna Góra, to również miejsce, gdzie z Polakami spotykał się najsławniejszy Pielgrzym Świata – papież Jan Paweł II, który w Częstochowie był aż 6 razy. To również pierwsze miasto, od którego Papież przyjął wyjątkowy prezent – honorowe obywatelstwo Częstochowy. Jasna Góra, to jednak nie tylko miejsce pielgrzymowania i modlitwy.

To także jeden z najważniejszych zabytków w województwie śląskim. Klasztor Ojców Paulinów i mieszcząca się na jego terenie Bazylika to najważniejsze miejsce kultu Maryjnego. Wieża Bazyliki, która pochodzi z 1714roku, ma wysokość 106 metrów, a oświetlona, widoczna jest nawet z kilkunastu kilometrów. Początek Klasztoru natomiast, datuje się na okres jeszcze wcześniejszy, a mianowicie na wiek XV i XVI. Charakterystyczna częścią wspomnianej już wieży jest ilość schodów, których jest az 516.

Święte miejsce

43Na terenie Klasztoru, znajdują się warte odwiedzenia miejsca, miedzy innymi Kaplica Cudownego Obrazu , w której od 1382 roku znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Papież Polak nazwał ten obraz Ołtarzem Narodu Polskiego. Oprócz miejsc, które sa miejscem kultu Maryjnego możemy odwiedzić tu liczne Muzea.: Skarbiec, dziedziniec, Wieczernik, Domek Muzykantów. Znajdziemy tu również liczne pomniki i rzeźby ( Pomnik Jana Pawła II, Pomnik Stefana Wyszyńskiego, czy Augustyna Kordeckiego).

Droga Krzyżowa również przedstawiona jest w formie rzeźb Piusa Welońskiego .Warte zobaczenia sa również mury obronne, którymi otoczona jest Jasna Góra. Pochodzą one z początków XVII wieku. DO Jasnej Góry prowadzi Al. NMP, która ma 1,5km. Ciekawostką Zakonu Paulinów jest również rozgłośnia radiowa działająca na tym terenie, Radio Jasna Góra. Na turystów w Częstochowie, czekają nie tylko hotele. Znajduje się tu Dom Pielgrzyma, który może pomieścić az 800 osób.

Znani mieszkańcy Torunia

Każde Miasto ma swoich mieszkańców, którzy z racji urodzenia sławią swój gród na cały świat. Toruń, to w pierwszej kolejności miasto Mikołaja Kopernika. Fakt urodzenia w tym miejscu, w 1473roku, czyni go najsławniejszym mieszkańcem tego miasta. Nie trzeba o nim jednak dużo opowiadać. Był znanym astronomem , matematykiem, a najważniejsze jego odkrycie zawarte jest w słynnym już powiedzeniu „wstrzymał Słońce, ruszył ziemię”. Kolejna osobą, związana mocno z Toruniem jest profesor Aleksander Wolszczan. Mimo, iż urodził się w Szczecinku, jego prace naukowe, ściśle wiążą się z toruńskim Uniwersytetem.

Mając możliwość pracy w światowej klasy ośrodkach badań naukowych, odkrył 3 planety, które nie nalezą do Układu Słonecznego. Mimo, iż profesor, na stałe mieszka obecnie w Pensylwanii, jako autor wielu odkryć z dziedziny fizyki, pozostaje honorowym Obywatelem Miasta Toruń. Został tez uhonorowany pierwszą Katarzynką w Piernikowej Alei Gwiazd, która jest jedyną tego typu Aleją w Polsce.

« Poprzednia strona