Archiwum: Lipiec, 2014

Najpiękniejsze zabytki w Warszawie

214Będą w Warszawie w celach turystycznych, nie możecie zapomnieć o najstarszym i największym cmentarzu w tym mieście, a mianowicie o warszawskich Powązkach. Niesamowite miejsce, które ma powierzchnię aż 43 hektarów, nazywane jest często cichym miastem umarłych a ilość jego „wiecznych mieszkańców” to milion. Milion nagrobków, milion historii. Gdyby napisać książkę o każdej pochowanej tam osobie, byłaby to wielotomowa encyklopedia.

Cmentarz z uwagi na zabytkowy charakter – powstał w 1790 roku – wpisany jest do rejestru zabytków i znajduje się pod stałą opieką miejskiego konserwatora zabytków. Znajdziecie tu znane nazwiska , jak i te o których już nikt nie pamięta ( pochowani sa tu mi. in Stanisław Reymont, rodzice Chopina, Maciej Kuroń, ) To tu znajduje się Aleja Zasłużonych dla miasta i naszego kraju. To tu możemy obejrzeć najpiękniejsze, ponad 100 letnie rzeźby aniołków, które zawsze kojarzą się z grobami dzieci. Znajdziemy tu prawdziwe dzieła sztuki i nowoczesne kiczowate nagrobki.

Warszawa Powązki

Bo taki jest właśnie cmentarz na Powązkach, tworzony przez lata. Jeśli chcemy poznać historie ich tworzenia, możemy za opłata wynająć przewodnika. Kiedy sami chcemy obejrzeć, jak zmieniała się architektura cmentarna w tym miejscu, po prostu zarezerwujmy sobie kilka godzin i wybierzmy się na spacer, bez żadnego planu.

Innym zabytkiem, wartym obejrzenia jest Zamek Królewski, który można zwiedzać codziennie , z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny, jednak czasami można skorzystać z promocji bezpłatnego zwiedzania ( w roku 2012 jest to miesiąc listopad). Bezpośrednio do zamku przylegają Ogrody Zamkowe, które roztaczają się na obszar blisko 5,5 hektarów.

Na Placu Zamkowym znajduje się natomiast, pomnik Kolumna Zygmunta III Wazy, który traktowany jest jako najstarszy publiczny pomnik miasta – wybudowano go w 1644 roku. Będąc w Warszawie musimy tez obejrzeć pomnik warszawskiej Syrenki, która znajduje się tez w herbie stolicy. To najstarszy pomnik z czasów przed wybuchem II wojny światowej.

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

216Jednak taka wycieczka, musi się odbyć z przewodnikiem. Od 1993r Pałac był siedziba Prezydenta Rzeczpospolitej. Obecny Prezydent Bronisław Komorowski, wybrał jednak Belweder, jako miejsce swojego zamieszkania. Znajdziemy tu liczne sale utrzymane w pięknym stylu (Sala Marmurowa, Lustrzana, Łowicka, Pompejańska) W pałacu tym mieści się również, Kaplica pod wezwaniem NMP Królowej Polski, która powstała w 1990 roku za sprawą ówczesnego Prezydenta Lecha Wałęsy.

Z uwagi na wcześniejsze urzędowanie tu, Marszałka Piłsudskiego, w Belwederze możemy obejrzeć wiele wystaw jemu poświęconych. Tuż obok Belwederu, znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, który jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w 1998r z inicjatywy Jerzego Waldorffa, a odsłonięty został przez córkę Marszałka.  Zwiedzanie pałacu również jest bezpłatne, jednak wymaga wcześniejszej rezerwacji i opieki przewodnika. Belweder znajduje się na terenie Ogrodów Łazienkowskich.

Nowoczesne budowle we Wrocławiu

Wrocław może pochwalić się nowoczesnym Stadionem, który został oddany do użytku w 2011 roku. Jego nazwa – Stadion Miejski – nie zachwyca tak jak wygląd, ale inne dane mogą przyprawić o zawroty głowy. Koszt wybudowania tego obiektu to aż 904 mln złotych, ilość miejsc to ponad 42 tysiące, parking natomiast przygotowano na 4500 samochodów. Stadion wyróżnia się niezwykłą elewacją, która jest jedyna taka w Polsce.

Wykorzystano do niej włókno szklane, pokryte teflonem, które dzięki iluminacjom świetlnym, może zmieniać kolory elewacji. Obiekt spełnia wszystkie wymogi najwyższej kategorii UEFA. Pierwsza impreza, odbyła się tam 10 września 2011 ( walka bokserska Adamek – Kłyczko.). Jednak oficjalne otwarcie, nastąpiło tydzień później, 17-go, kiedy to wraz z Wrocławska Orkiestra Symfoniczna wystąpił George Michael. Stadion Miejski był wykorzystany w czasie Mistrzostw Euro 2012, podczas których rozegrano tam trzy spotkania, w tym jedno reprezentacji Polski.

Sky Tower

217Kolejnym nowoczesnym obiektem, jakim może poszczycić się Wrocław, jest niewątpliwie wieżowiec Sky Tower, znajdujący się na Osiedlu Południowym, w dzielnicy Krzyki. Biorąc pod uwagę wysokość, 205,5 m – do dachu i 251m wraz z iglicą, jest to na chwile obecną, najwyższy budynek w kraju. Architektonicznie, wieżowiec zachwyca, ponieważ dominuje tu styl nowo modernistyczny. W całej budowli przeważa szkło, którego do budowy wykorzystano aż 60 000m2, podczas gdy całkowita powierzchnia obiektu to 170 000m2. Wewnątrz znajduje się galeria handlowa, biurowiec i 236 apartamentów.

Całe zewnętrzne otoczenie obiektu, również może zachwycać. Jak na przykład rzeźba znakomitego artysty Salvadora Dali, znajdująca się tuz przed głównym wejściem do budynku. Na 50 piętrze drapacza chmur, usytuowany będzie punkt widokowy, który uczyni ten budynek jeszcze bardziej atrakcyjnym. Z ciekawostek można dodać, że głośno było we Wrocławiu o tym, że to Bruce Willis kupił jeden z pierwszych apartamentów w tym wieżowcu. Nikt jednak tego nie potwierdził

« Poprzednia strona