Archiwum: Maj, 2016

Turystyka dla każdego

image Każdy z nas ma czasem ochotę gdzieś wyjechać. Niektórzy wyjeżdżają sami, inni z rodzinami, jeszcze inni w większych grupach ze znajomymi. Dlatego też turystyka musi przyjmować różne formy- od swobodnych, dowolnych wycieczek, po zorganizowane turnusy. Zresztą na tym właśnie polega siła turystyki, że jest ona bardzo elastyczna, i w zasadzie każdy z nas miał lub będzie miał taki okres w życiu, kiedy będzie mógł się poczuć jak turysta. I właśnie tak powinniśmy rozumieć słowo „turystyka”, jako coś, co pozwala nam poczuć się wolnymi i wrócić do czasów beztroski. Zadaniem infrastruktury turystycznej jest sprawić, aby turystyka, jeśli nie staje się sposobem na życie, to stała się bezpieczną, komfortową formą spędzenia wolnego czasu, która jednocześnie nie pozwoli nam na nudę. Pokazywanie ciągle czegoś nowego i nieznanego, nawet w najbliższym otoczeniu to to, co stanowi, że turystyka może się stale rozwijać, a nie dociera do jednego punktu w którym tkwi. Zróżnicowanie ofert i możliwości sprawia, że każdy z nas ma możliwość zrobienia sobie choćby najkrótszych wakacji, i tylko wyjątkowe lenistwo, albo nieświadomość sprawiają, że wielu z nas nie potrafi sobie zagospodarować czasu, a od tego właśnie jest turystyka.

Turystyka statystycznie

Dla ludzi zajmujących się zawodowo zagadnieniami gospodarczymi, turystyka będzie jedynie częścią siły generującej produkt krajowy brutto. Wprawdzie takie podejście całkowicie niemal niszczy radość wakacyjnych podróży, ale jest w pełni uzasadnione. Nawet w kraju takim jak Polska, gdzie turystyka nie jest raczej priorytetem, stanowi ona ważną część krajowej gospodarki. Trzeba bowiem wiedzieć, że turystyka w opracowaniach statystycznych to konkretna liczba gości, odwiedzających nasz kraj, określona ilość sieć hoteli w polsce, pensjonatów czy nawet pól namiotowych. Turystyka to także konkretne pieniądze za dziwnów noclegi czy rachunki w restauracjach i barach. Co dopiero więc turystyka w krajach, które z niej właściwie żyją, na przykład w Chorwacji, Tunezji albo na niektórych greckich wyspach. Zatem, pomimo tego, że wakacyjne szaleństwo jest oczywiście wskazane, to poza tym, musimy sobie zdawać sprawę, że turystyka to pojęcie obejmujące w gruncie rzeczy znacznie więcej aspektów niż tylko beztroską zabawę w wakacje i długie weekendy- to realne pieniądze, które możemy wydać, albo zarobić. Niech to jednak nie przysłania wakacyjnej radości i nie odbiera możliwości do beztroskiego leniuchowania.

Turystyka piesza

image Obecnie nie jest najmniejszym problemem w ciągu kilku dni odbyć podróż dookoła świata, o ile uda się oczywiście zgrać przeloty z jednego miasta do drugiego. Niemniej jednak coraz częściej do łask wraca turystyka piesza. Powolne przemierzanie lasów czy spacery po mieście. Wszystko to, co pozwala bliżej przyjrzeć się otoczeniu staje się znowu modne. Teraz wyjeżdżając na wakacje jesteśmy skłonni zatrzymać się w jednym miejscy i poznać je jak najlepiej. Temu właśnie służy turystyka piesza. Dzięki zamianie wszystkich środków lokomocji na wygodne buty, jesteśmy w stanie dostrzec i zrozumieć więcej, a coraz częściej właśnie w ten sposób podchodzimy nawet do wakacyjnych wyjazdów, jako do możliwości zdobycia nowych, pasjonujących informacji, których źródłem może być, i często jest, właśnie turystyka piesza. Jest ciekawą alternatywą dla turystyki rowerowej, na którą Polska nie jest zbyt dobrze przygotowana. Na pewno jednak ma swój nieporównywalny z niczym urok, dzięki którego turystyka piesza, jak choroba zakaźna, obejmuje swoim zasięgiem coraz to nowe regiony świata, nie omijając w tym oczywiście także i naszego kraju. Tym bardziej, że warunki do uprawiania pieszej turystyki mamy znakomite.

Turystyka ekologiczna

W krajach takich jak Polska bardzo dynamicznie rozwijającym się rodzajem turystyki jest turystyka ekologiczna. Niezniszczone krajobrazy, tak rzadkie w innych rejonach Europy, niezwykła kultura i folklor. Wszystko to sprawia, że coraz częściej na mapie turystycznej obok większych miast, pojawiają się także niewielkie miejscowości. Holendrzy na ten przykład zachwycają się zwykłymi makami na polu, które u nich już dawno zostały wytępione, u nas zaś na tym opiera się turystyka proponowana zagranicznym gościom. Często to właśnie turystyka ekologiczna jest bodźcem, który nam samym uświadamia, jak wielu rzeczy w swoim otoczeniu nie doceniamy, jak często nie dostrzegamy tego, co dla innych jest największym atutem Polski. Dlatego też turystyka ekologiczna jest według wielu, tym kierunkiem, w jakim polska turystyka w ogóle powinna zmierzać. Promocja lokalnych zwyczajów, polskiej kuchni, tak przecież niezdrowej- ale jak bardzo smacznej. Wszystko to zamknie turystyka ekologiczna, podczas gdy wielkie sieci hoteli nie będą w stanie kraju od takiej strony pokazać, powodując, że w oczach przeciętnego turysty Polska stanie się jedynie jednym z wielu punktów na mapie.

Wzrost zainteresowania

Trójmiasto jest jednym z najpopularniejszych kierunków na wakacyjne eskapady w naszym państwie. Wynika to z kilku faktów. Po pierwsze jest dość blisko w linii prostej od wielu dużych Polskich miast, co zdecydowanie ułatwia dojazd. Jednak oczywiście nie tylko to decyduje. Podstawową sprawą jest to, że Trójmiasto może zaoferować turyście wszystko czego tylko zapragnie. Z jednej strony wspaniałe plaże, czyste i szerokie, o które dbają lokalne władze. Z drugiej strony dziesiątki kilometrów tras rowerowych czy przepięknych miejsc spacerowych wzdłuż morza. Dodatkowo Trójmiasto samo w sobie posiada niezliczone wręcz ilości zabytków i atrakcji turystycznych. Możemy obejrzeć budynki mające po kilkaset lat jak i również całkiem nowe, które opisują naszą niedawną historię walki z komunizmem. Pobyt w Trójmieście zwłaszcza z dziećmi może okazać się dla nich świetną lekcją historii zarówno tej najnowszej jak i tej dalszej. Warto wiedzieć i zobaczyć że na Oksywiu w Gdyni jest baza Marynarki Wojennej, chociaż sama w sobie marynarka nie jest imponująca to zapewne okręt wojenny zrobi na naszych pociechach duże wrażenie.

« Poprzednia strona