Archiwum kategorii:"Austria"

Wiedeń

Początki Wiednia wiążą się założeniem przez Celtów osady oraz przez Rzymian obozu wojskowego. Związana także jest postać Marka Aureliusza. Miasteczko to rosło do rangi miasta. Gdy Habsburgowie w XIII wieku objęli rządy w Austrii – stolica przeżywała prawdziwy rozkwit. Dynamicznie wzrastała liczba ludności, Wiedeń stał się ośrodkiem kultury oraz rezydencją dynastii. Najokazalszy rozwój miasta pochodzi od czasów panowania Marii Teresy, która to wniosła wiele do kultury Austrii. Wiedeń miasto o żywych tradycjach. Znajdują się tu trzy kompleksy pałacowe : Hofburg, Schonbrunn i Belweder. W centrum miasta stoi najstarsza, romańska bazylika – katedra św. Stefana Pierwszego Męczennika. We Wiedniu można podziwiać wiele dzieł architektury. Warte polecenia są także kawiarnie i winiarnie „Heurigenlokale” – podawane jest tam wyśmienite, młode wino. Słynne z Wiednia są dorożki, bale operowe, pokazy jazdy konnej… urokowi przeszłości miasta poddać się można wybierając się na cmentarze, poddać się tu można naprawdę głębokim refleksjom. Wiedeńczycy traktują je trochę z humorem – są bowiem miejscem dla bezdomnych. W Wiedniu znajduje się mnóstwo miejsc przypominających o życiu Mozarta oraz Beethovena. Znajduje się tu dom Mozarta, gdzie kompozytor skomponował „Wesele Figara”.

Karyntia

W regionie tym leży najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner („Wielki Dzwonnik”) o wysokości 3796 m n.p.m. Karyntia znana jest również z tego, iż niegdyś wydobywano tu złoto. Gdy przestało to być opłacalne zaczęto wydobywać żelazo – kolejny cenny kruszec dla krajowej gospodarki. Następnie zaczęto wydobywać tu ołów. Pod koniec średniowiecza region ten był przodującym eksporterem w Europie. Bogactwem Karyntii są wspaniałe krajobrazy. Poza turystyką w gospodarce tego najdalej wysuniętego na południe austriackiego kraju związkowego odgrywało niegdyś wydobycie bogactw naturalnych i rolnictwo. Na szczycie Austrii panuje łagodny, alpejski klimat. Liczne doliny wzbogacone są jeziorami, co w całości nadaje jeszcze lepszą reklamę turystyczna dla regionu. Kąpiele i żeglowanie wśród widoku potężnych Alp przysparzają turystom wiele przyjemności i niezapomnianych przeżyć. Ciekawa temperatura owych górskich jezior zachęca do ich wykorzystania. Latem zbiorniki szybko się nagrzewają, zimą natomiast całkowicie zamarzają. Jest to również sprzyjające dla miłośników łyżwiarstwa.

Graz

W Grazu na każdym kroku historia styka się ze współczesnością. Stolica Styrii zyskała na znaczeniu będąc pośrednikiem w handlu z Bałkanami. Głównymi trakcjami miasta są parlament, zbudowany w połowie XVI wieku, a także zbrojownia. Wiele budowli w centrum Grazu zdobią barokowe fasady. Szybki rozkwit miasta nastąpił w XVII wieku, po oblężeniu tureckim. Najważniejszą budowlą sakralną jest katedra św. Idziego. Nieopodal znajduje się Park Miejski. W mieśćie nie brak również uniwersytetu. Miasto tętni kulturalnym życiem – atrakcyjny w Austrii festiwal „Styryjska Jesień”. Graz otaczają zewsząd góry. Symbolem miasta jest Wieża Zegarowa, którą widać z Góry Zamkowej wznoszącej się nad miastem. Na szczycie tej góry znajduje się dzwonnica z dzwonem „Elżbietką”. Atrakcję miasta stanowi najdłuższa w Europie kolejka, która się wije w naturalnych grotach. Przez Graz przepływa rzeka Mura, dzieli ona miasto na Nowe i Stare Miasto. Historyczne centrum miasta wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Linz

Pierwsze wzmianki o Linzu pochodzą z 788 roku jako osadzie targowej. Dzięki swemu dogodnemu położeniu stało się ważnym ośrodkiem handlowym. Pod panowaniem Habsburgów, którzy wznieśli tutaj swoją rezydencję jego wartość wzrosła. Linz na początku XVIII wieku nawiedziła epidemia dżumy… Wzniesiona w owym czasie kolumna Trójcy Świętej jest do dziś wizytówką miasta. Miasto nad Dunajem jest obecnie stolicą górnej Austrii. Stanowi ono ośrodek przemysłowy, handlowy, komunikacyjny, naukowy i kulturalny kraju. Rozwinął się tu przemysł stoczniowy. Linz słynie nie tylko z zabytków czy historycznych miejsc. Pochodzi stąd najstarszy przepis Linzertorte. Z tego też względu miasto zwane jest potocznie miastem cukierników. Jeśli chodzi o gospodarkę kraju to nie mają na nią znaczącego wpływu. Linz stawia na handel, usługi, kulturę i turystykę. Tworzył w Linzu austriacki kompozytor Anton Buckner, którego dom jest uważany za obiekt o bardzo dobrych warunkach akustycznych.

Innsbruck

Już dwunastowieczne dokumenty wspominają o Innsbrucku jako osadzie handlowej. Przez miasto przepływa rzeka Inn. Właśnie od mostu na tej rzece pochodzi nazwa Innsbruck. Miasto leży na skrzyżowaniu dróg komunikacyjnych między Wschodem a Zachodem oraz Bawarią a Włochami. Innsbruck otrzymał prawa miejskie w 1239 roku. Najwspanialsze atrakcje Innsbrucku mieszczą się dość blisko siebie, po prawej stronie rzeki. Znajdje się tu m.in. kamienica z najsłynniejszym wykuszem na świecie, grób cesarza Maksymiliana I w kościele Dworskim, jak tez zwiedzać możemy zamek Hofburg. Innsbruck jest otoczony pasmami górskimi. Innsbruckowi przypadł w udziale rzadki zaszczyt goszczenia dwukrotnie igrzysk olimpijskich zimowych. Oprócz miłośników zabytków i sportów zimowych przybywają do miasta miłośnicy muzyki na Festiwal Muzyki Dawnej. Innsbruck mimo iż jest piątym co do wielkości miastem w Austrii jest perłą Alp. Nieopodal leży Wattens, miasto słynące z w pięknych wyrobów z kryształu.

« Poprzednia strona