Archiwum kategorii:"Barcelona"

Co warto zobaczyć?

La Rambla to ulica, którą budowano w wyschniętym korycie rzeki. Znajdziemy tutaj pomnik Kolumba – z windą prowadzącą na jego wierzchołek, Fontannę Canaletes, Teatr Poliorama oraz pałac de la Virreina ( Pałac Wicekrólowej). Najważniejszym rynkiem Barcelony, będącym chlubą miasta jest spożywczy rynek la Boqueria. Ulica ta cały czas, 24 godziny na dobę, jest wypełniona po brzegi przechodniami. Ważne jest też miejsce-centrum życia Kataloni. Podziwiać tam możemy Kościół Santa Maria del Pi z 1322r., gotycką Katedrę La Seu, w której podziemiach spoczywa św. Eulalia oraz kilka muzeów i rausz z niesamowitym wnętrzem. W dzielnicy El Raval niegdyś przestępczej dziś znajdziemy najbardziej nastrojowe bary i restauracje w Barcelonie. Nadbrzeże to kolejne miejsce, które warto odwiedzić- chociażby ze względu na odbudowane starodawne porty. Najsłynniejszym zabytkiem owego miasta jest Kościół Sagrada Familia, którego budowę zaczęto w 1882 roku a plany jej zakończenia sięgają 2026 roku( w 100 rocznicę śmierci A. Gaudiego). Ciekawym miejscem jest również Park Güell, zwanym miasto – ogrodem.

La Sardana

Taniec ten tańczy się w kręgu. Akompaniamentem są instrumenty dęte. Do tańca nie potrzeba specyficznego stroju. Tańczy się go w codziennych strojach. Tancerze tworzą krąg, który się rozrasta wraz z dołączającymi ochotnikami. Gdy, brakuje miejsca tworzą się mniejsze kręgi wewnątrz. Każdemu z kręgów przewodniczy wodzirej, który bacznie pilnuje rytmu i ogłasza zmiany. Jest to bardzo odpowiedzialna postać, gdyż musi dopilnować, aby krąg ni wybił się z rytmu ażeby zakończył taniec równo z wszystkimi tańczącymi. Niezwykłe jest to, że ten taniec łączy różnych ludzi. Tak więc doktorzy tańczą obok robotników, młodzież obok dorosłych itd. Sardana łączy tych ludzi w duchu narodowości. Do tego ulicznego tańca włączyć się może każdy także i turysta. Jest to jednak niebezpieczne ze względu na ryzyko spalenia się ze wstydu. Istnieje bowiem żelazna zasada, że żaden Katalończyk nie włączy się do kręgu o znacznie niższym poziomie tańca niż ten, który sam sobą reprezentuje. W Barcelonie sardanę tańczy się pod katedrą a także na Placu Jakuba.

Sceny historyczne miasta.

Nazwa miasta wzięła się od nazwiska ojca Hannibala – Hamilkara Barkasa. Z początku Barcelona była obozem wojskowym, gdyż osiedlili się w niej Rzymianie. Z czasem pojawiła się ludność żydowska i miasto obrało sobie patronkę – św. Eulalię. Gdy państwo hiszpańskie przeżywało trudne chwile to Barcelona zawsze obrywała. Liczne najazdy i wojny pustoszyły miasto i niszczyły jego cały dobytek. Średniowiecze można nazwać złotym wiekiem dla Barcelony. Miasto otrzymało pierwszą kartę praw, rozkwitała gospodarka, podbijano tereny wysp i poszerzano przez to wpływy katalońskie. Świetnie prosperujące miasto zniszczyła doszczętnie czarna śmierć, za dżumą nadeszły czasy głodu oraz innych zaraz. Wojna domowa wyniszczyła region Katalonii. Barcelona została oblężona wojskiem hiszpańskim. Wtedy jednak nie przestała Barcelona przynosić zysków, ponieważ nastąpił rozwój przemysłu bawełnianego. Nienajlepszymi czasami dla Barcelony stały się czasy wojen napoleońskich. Poźniej natomiast miasto się odradzało poprzez szeroką ekspansję oraz wielkich artystów. Faktem jest, że prawie zbankrutowała wykonując przecudowne dzieła projektantów. Mimo to poniosła się i obecnie żyje z turystyki. Pozazdrościć można takiego krótkiego czasu, jaki potrzebowała na stanięcie na nogi. Jest dziś najbardziej stylowym miastem w kraju.

Gdzie dobrze zjeść?

Barcelona oferuje mnóstwo świetnie prosperujących restauracji. Zwykle serwują one dania kuchni hiszpańskiej, warto też spróbować lokalnych, prostych posiłków. Głównymi składnikami miejscowgo zaplecza gastronomicznego to ryby i mięso wraz z katalońskimi sosami. Najpopularniejsze z nich to: sofregit z cebuli, pomidorów i czosnku, samfaina w papryki i bakłażana, także zalicza się sos picada z migdałów, orzeszków pinii lub orzechów włoskich oraz majonezu czosnkowego. Katalończycy gustują również w aromatycznych daniach z sałaty. Wszystkie te wyśmienicie smakujące dania serwowane są w przepięknie urządzonych lokalach często wzbogaconych elementami architektury modernistycznej. Takim sposobem warto się wybrać do np. Cafe de L’Academia, Comerç 24, Les Quinze Nits w starym mieście bądź do nadbrzeżnych urokliwych restauracji: Agua, Bestial albo Passadis del Pep. Popularne wśród Barcelończyków są bary i lokale z muzyką na żywo, gdzie nie tylko można dobrze zjeść ale i umili ten czas muzyka.