Archiwum kategorii:"Górny Sląsk"

Gwara Śląska

Niegdyś gwara śląska przechodziła wiele transformacji. Zaczęło się od tego, że podczas wojen Polska przechodziła germanizację i z powodu połączenia języka polskiego z niemieckim powstała gwara śląska, którą możemy usłyszeć na południu polski oraz w czechach w miejscowościach znajdujących się blisko polskiej granicy. I tak po dziś dzień możemy usłyszeć wszechobecny we wszystkich pokoleniach już Język Śląski, bo w ubiegłym (2007) roku został on zakwalifikowany jako język, a nie dialekt. Miejmy nadzieję, że język ten będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie i będzie zawsze trwał w południowej Polsce.Ten charakterystyczny język możemy spotkać w słynnym Śląskim serialu „Święta Wojna”, który emituje Telewizja Polska. Dużo Śląskiego Języka usłyszeć można w wielu programach tematycznych w telewizji regionalnej takich jak „Ballady Śląskie” czy „Śląskie Wice” (wic – kawał).Organizowane są również takie imprezy jak Dzień Matki z Telewizja Katowice w Domu Pieśni i Tańca w Zabrzu. W TVP3 emitowany jest nawet Śląski program o gotowaniu, a także teledyski Śląskich ballad i górno śląskiego Disco Polo ?

Górny Śląsk, a inni

Jak wiemy na Górnym Śląsku jest bardzo duże stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, co powoduje, że ludzie z innych regionów kraju, gdzie mają do dyspozycji świeże powietrze (góry; morze) mało kiedy przyjeżdżają odwiedzić ten wspaniały zakątek kraju, który jest przecież tak bardzo bogaty kulturowo. Ludzie z innych zakątków kraju szydzą często z gwary śląskiej, a nawet z tego, że powietrze jest tutaj bardzo niedobre oraz niezdrowe dla naszego organizmu. Oczywiście to wszystko za sprawą jeszcze czynnych kopalni Węgla Kamiennego, których na Górnym Śląsku przecież pod dostatkiem oraz za sprawą Hut metali. Słynna Huta Kościuszki w Chorzowie, która tylko częściowo działa już nie wytwarza tyle dwutlenku węgla ponieważ zostało to zneutralizowane przez Chorzowskie władze co dało nam czystsze miasto, ale to tylko wyjątek. Hut na Górnym Śląsku jest bardzo dużo co powoduje bardzo silne zanieczyszczenie atmosfery, które odczuje każdy przyjezdny z nad morza lub z gór.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Cz. 2

W Parku Kultury często odbywają się imprezy różnego rodzaju imprezy. Są to koncerty czy mecze na Stadionie Śląskim, czy też koncerty różnorodnych artystów na Polach Marsowych obok Stadionu Śląskiego. Cykliczną już imprezą na Polach Marsowych jest Lech Maj Party. Na Stadionie Śląskim już wielokrotnie występowała Metallica i w tym roku zawita do Chorzowa ta legendarna rockowa kapela. W tamtym roku Chorzów miał okazję przyjąć w swe skromne progi Kalifornijski zespół rockowy Red Hot Chili Peppers, a także wiele innych zespołów. Na tzw. „Tanecznym Kręgu” można w okresie letnim popatrzeć na występy zespołów folklorystycznych. Natomiast w 2007 obok Przystani powstała sztuczna plaża, na której również trwają podczas wakacyjnych nocy imprezy z pod znaku Salsy czy tez innych latynoamerykańskich tańców. Nieopodal przy restauracji Brasiliana co weekend przychodzą ludzie z całymi rodzinami by posiedzieć przy zimnym napoju i potańczyć przy różnej muzyce. W parku wiele się dzieje, a to za sprawą tego, że ten Park przyciąga wielu ludzi swym naturalnym pięknem, a takie miejsce jak Park Kultury w Chorzowie trzeba promować, bo warto.

Komunikacja miejska na Śląsku.

Na Górnym Śląsku mamy do dyspozycji tramwaje, autobusy, a nawet trolejbusy. W tej ogromnej aglomeracji nie obeszłoby się bez Komunikacji Miejskiej. Właśnie dzięki niej mieszkańcy takich miast jak Katowice, Chorzów, Bytom, Świętochłowice, Zabrze, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Siemianowice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Świerklaniec i wiele innych miast na terenie województwa Śląskiego mogą poruszać się po całej aglomeracji bez żadnych przeszkód. Co prawda duża ilość tramwajów czy autobusów jest w opłakanym stanie, ale przedsiębiorstwo KZK GOP robi wszystko, żeby podróż po polskich drogach czy też starych torowiskach przebiegała jak najszybciej i bezpiecznie. Firma Alstom z Chorzowa wprowadziła na terenie Katowic oraz Chorzowa nowe modele tramwajów „Karlik”, które przypominają te nowoczesne Krakowskie czy Warszawskie. Można się nimi poruszać od 2004 roku. Autobusy na Śląsku również przeszły modernizację na miarę XXI wieku i można spotkać na drogach takie modele jak Solaris, który jest przyjazny środowisku, czy też nowoczesne modele Ikarusów.

Kultura w Katowicach i Chorzowie

Co niektórzy mogliby się spodziewać, że na Górnym Śląsku nie istnieje w ogóle pojęcie kultury, a kto tak myśli jest w wielkim błędzie ponieważ Śląsk, aż tętni kulturą. Czy to wystawy w muzeach czy to koncerty, na Śląsku zawsze dzieje się coś jeśli chodzi o kulturę. W Chorzowie powstało nowoczesne Chorzowskie Centrum Kultury. Różnych wydarzeń, koncertów, występów kabaretowych jest pod dostatkiem, a wszystko żeby ukulturalnić nieco Śląskie społeczeństwo, które bardzo tego potrzebuje. Województwo Śląskie jest na czele „rankingu” najmniej kulturalnych regionów. Na Śląsku bardzo dużo przestępczości, nałogowców oraz ludzi, którzy mieli jakikolwiek konflikt z prawem. Takie miejsca jak ChCK powstają po to, aby ludzie choć trochę staną się kulturalnymi. W Chorzowie również słynny Teatr Rozrywki przeszedł kapitalny remont. Harmonogram podobnie jak w centrum kultury jest ciągle nowy, koncerty, spektakle, wieka widownia na każdym przedstawieniu, ten teatr wyrobił już sobie renomę. Hala Widowiskowa Spodek – wizytówka Katowic. Ta przypominająca UFO budowla posiada również gęsty harmonogram imprez, które przyciągają tysiące osób. Koncerty, wystawy czy nawet spotkania religijne to wszystko można znaleźć w Spodku. I kto się nie zgodzi, że kultura ma się na Śląsku bardzo dobrze?

« Poprzednia strona