Archiwum kategorii:"Hiszpania"

Hiszpania

Hiszpania jest bardzo popularnym krajem turystycznym. Z całego kraju najczęściej wybierają jednak Ibizę i Majorkę. Świetne, służące wypoczynku plaże znajdują się też w okolicach Barcelony oraz Walencji. Najczęściej kojarzona jest właśnie ze śródziemnomorskimi plażami, ale w głębi Hiszpanii zdarzają się srogie śnieżne zimy. Przez całe wieki była Hiszpania ofiarą zaborczych wypraw Arabów, za to w XVI wieku opanowała pół świata. Rok 1492 był ważny dla tegoż kraju, ponieważ Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę oraz Maurowie w Grenadzie zwyciężyli, więc zapanowało chrześcijaństwo. Hiszpania także przeżyła poważne chwile grozy będąc pod rządami Francisco Franco. Był on dyktatorem od czasów wojny domowej w 1936 roku aż do swojej śmierci w 1975. potem została ponownie monarchią, Juan Carlos I. Hiszpania boryka się z problemami terrorystów separatystów baskijskich oraz z problemem wysokiego bezrobocia. Jest dumna pomimo wszystko ze swej kultury i tradycji. Hiszpania to ojczyzna flamenco i corridy a także kraj, w którym turystyka rozwinęła się na skalę masową.

Alicante

Alicante należy do najstarszych siedlisk ludzkich na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. W historii miasta ważną rolę odegrali Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie i Maurowie. Miano miasta światła zawdzięcza Alicante szczególnym warunkom atmosferycznym jakie w nim panują. Klarowne powietrze i niezwykłe oświetlenie stolicy regionu Costa Blanca, znalazły swe miejsce nawet w literaturze. Dzisiejsza Alicante należy do najnowocześniejszych i najpiękniejszych miast na wybrzeżu Hiszpanii. Ta licząca ponad 300 tysięcy mieszkańców metropolia, w języku katalońskim nosząca nazwę Alacant, jest obok Barcelony i Walencji jednym z najważniejszych portów nad Morzem Śródziemnym i zarazem głównym ośrodkiem rybackim oraz handlowym regionu Walencja. Miasto to posiada po prostu morską duszę. Alicante jest głównym ośrodkiem Costa Brava. Miejscowy port lotniczy obsługuje około 5 milionów pasażerów rocznie, głównie turystów. W mieście jest sporo ciekawych obiektów, ale tylko uważni goście dostrzegą niepozorny metalowy krążek w schodach ratusza. To punkt, od którego mierzy się wysokość nad poziomem morza w całej Hiszpanii.

Barcelona

Drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii jest najważniejszym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym tego kraju. W 1992 roku była gospodarzem igrzysk olimpijskich, co przyczyniło się do rozwoju i przebudowy miasta. W metropolii pojawiły się supernowoczesne kompleksy sportowe, gruntownie przebudowano też stary na stadion olimpijski na Montjuich. Przed olimpiadą wyremontowano wiele budynków, odnowiono parki i centra rekreacyjne, na czym skorzystali mieszkańcy miasta. Dynamiczny rozwój przemysłu oraz stworzenie jednego z najciekawszych w Europie centrów artystycznych zapewniają Barcelonie silną pozycję w życiu gospodarczym i kulturalnym. Centralnym punktem miasta jestPlac Kataloński. Najbardziej znane dzielnice to handlowa Raval, przemysłowa Poble Sec i Eixample z regularną XIX wieczną zabudową. W mieście jest dużo zieleni i parków. Wielbiciele piłi nożnej mogą wybrać się na Camp Nou, macierzysty stadion jednej z najpopularniejszych drużyn w Europie – FC Barcelona.

Madryt

Madryt leży w starohiszpańskiej prowincji Kastylia. W centrum miasta można odnaleźć wiele potęgi rodu królewskiego i znamiennych wpływów Kościoła. Madryt stał się oficjalną stolicą państwa w roku 1561. obecnie jest największym miastem kraju, a w roku 1570 niemiecki podróżnik określił go jako niewielkie miasto. W herbie Madrytu znajduje się niedźwiedź zjadający owoce madrano (drzewka poziomkowego). W XIV wieku w okolicznych lasach roiło się od niedźwiedzi. Serce Madrytu położonego nad niewielką rzeką Manzanares to plac Puerta del Sol. Niedaleko stąd do wszystkich najbardziej interesujących miejsc stolicy Hiszpanii: zarówno pałacu królewskiego, centrum dawnego miasta, niezwykłych wieżowców przy Plaza de Espana, pięknego Plaza de la Cibeles oraz muzeum Prado. W muzeum Prado w Madrycie znajduje się największa na świecie kolekcja malarstwa hiszpańskiego. Metropolia leżąca w sercu Hiszpanii słynie z wielu innych atrakcji. Wizyta na bazarze El Rasto, którego początki sięgają średniowiecza, jest niemalże obowiązkowa. Okolice Plaza se Espana to Manhattan Madrytu, mają tu swe siedziby liczne banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto dotrzeć do Palacio Real- ulokowanym w parkowej scenerii pałacu królewskim.

Bilbao

W Bilbao wiele osiedli mieszkaniowych usytuowało w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów przemysłowych. Do atmosfery trafiają nieprzefiltrowane dymy. Zatrucie środowiska naturalnego w Bilbao należy do najwyższych w Europie. Mimo przemysłowego charakteru w mieście jest wiele interesujących zabytków i obiektów związanych z kulturą. Turyści odwiedzają liczne kościoły – przede wszystkim XIV-wieczną katedrę Świętego Jakuba; warto zajrzeć także do kilku muzeów, zwłaszcza do Museo de Bellas Artes (Sztuk Pięknych), gdzie eksponowane są płótna takich mistrzów jak Murillo, El Greco czy Goya. W pobliżu Bilbao znajduje się niewielka miejscowość La Reineta. Można tam wjechać kolejką liniową i obejrzeć z góry panoramę miasta. Na rogatkach Bilbao niemal wszystkich tabliczkach z nazwą miasta brak litery A, bądź jest ona przekreślona. Po baskijsku stolica prowincji Vizcaya nazywa się po prostu Bilbo. Baskowie są narodem dumnym i cechują się silnym poczuciem lokalnego patriotyzmu. W Bilbao przed wieloma gmachami użyteczności publicznej a także domami prywatnymi powiewają czerwono-biało-zielone flagi Kraju Basków.

« Poprzednia strona