Archiwum kategorii:"Irlandia"

Gospodarka

Irlandia jest krajem rolniczym, aby to potwierdzić wystarczy podać tylko jedną liczbę. Osiemdziesiąt procent terenu tego kraju stanowią użytki rolne. Jedną z najlepiej i najbardziej rozwiniętych branż jest hodowla bydła oraz owiec, a co za tym idzie produkcja mleka. Kraj ten jest niestety bardzo ubogi jeśli chodzi o surowce mineralne. Co prawda wydobywa się tu między innymi rudy cynku, miedzi i ołowiu oraz są tu niewielkie złoża gazu ziemnego i węgla brunatnego, ale jest to stosunkowo bardzo mało, jeśli chodzi o zapotrzebowanie mieszkańców tego kraju. Głównym źródłem energii są elektrownie wodne oraz wiatrowe, co sprawa, że kraj ten jest głównie zasilany odnawialnym źródłem energii. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku kraj ten znacząco się rozwinął gospodarczo. Było to spowodowane głównie dzięki inwestycją z innych państw. Inwestorów przyciągały bardzo niskie podatki oraz atrakcyjność przemysłowa tego kraju. Gospodarka tego kraju szybko i sprawnie się rozwinął, przez to w dzisiejszych czasach tysiące Polaków wyrusza na emigrację zarobkową do tego właśnie państwa.

Turystyka

Irlandia jest również miejscem, które chętnie odwiedzają turyści z całej Europy, a nawet świata. Jest to spowodowane legendami celtyckimi, które dotyczą różnych zakamarków tego właśnie państwa europejskiego. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc Irlandii jest stolica tego państwa, czyli Dublin. Miasto to założyli w IX wieku Wikingowie. Jeśli chodzi o zabytki tego właśnie miasta to najciekawszymi i najstarszymi są: katedra świętego Patryka (neogotycka) oraz uniwersytet Trinity College, który został założony w szesnastym wieku, a dokładnie w roku 1591. Tamtejsza biblioteka zawiera bardzo dużą ilość starych, a jednocześnie bardzo cennych manuskryptów. Wzdłuż nabrzeża możemy odnaleźć piętnaście wież obronnych. Były one zbudowane w czasach napoleońskich. Nad morzem Irlandzkim znajduje się bardzo duża ilość ciekawych kąpielisk i kurortów. Stanowią one swego rodzaju centra żeglarskie. Warto również odwiedzić irlandzkie puby, w których możemy napić się tradycyjnego irlandzkiego piwa. Warto odwiedzić to państwo.

Wielki głód w Irlandii

Jak już wiesz w latach 1845-1850 w państwie irlandzkim panował wielki głód. Okres poprzedzający te lata charakteryzował się tym, że Irlandczycy żywili się głównie mlekiem oraz ziemniakami. Było to spowodowane tym, że były to główne produkty, jaki w tym okresie tam wytwarzano. W roku 1945 nastąpiła tak zwana zaraza ziemniaczana, która spowodowała zniszczenie upraw ziemniaków niemal w połowie kraju. Co jakiś czas ataki tej zarazy się nasilały, aż w końcu opanowały cały kraj. W tym czasie władzę nad Irlandią sprawowała Anglia. Niestety nie poczuła się ona do obowiązku pomocy Irlandczykom w tak wielkiej tragedii tłumacząc, że nie mogą oni obarczyć się takimi wielkimi kosztami. Sytuacja taka spowodowała, że pojawiła się tak zwana gorączka głodowa. Rok 1847 rozpoczęto zakładanie jadłodajni dla biednych ludzi, którzy byli największymi ofiarami tej plagi. Oczywistym jest to, że jeśli ktoś w tamtych czasach posiadał pieniądze mógł kupić jedzenie za granicą państwa, co nie było tanie. Wynikiem wielkiego głodu w Irlandii była śmierć ponad jednego miliona ludzi. Kolejny milion wyemigrował za granicę tego kraju.

Święty Patryk

święty Patryk jest patronem państwa Irlandia. Jest organizowany nawet Dzień świętego Patryka, który w Irlandii jest świętem narodowym. Dzień ten przypada na 17 marzec. święty Patryk jest uważany jako osoba, która odpowiada za chrystianizację Irlandii. święty Patryk jako szesnastoletni chłopiec został pojmany przez Irlandczyków i zmuszony do pracy dla nich. Zajmował się on wtedy głównie pasieniem owiec. Jego gehenna trwała około sześć lat, po tym okresie udało mu się uciec do rodzinnego doku. Miał on w nim widzenie, w którym dowiedział się, że Irlandczycy chcą, aby przybył on do nich ponownie. Wywarło to bardzo duże wrażenie na dorosłym już mężczyźnie. Powrócił on do Irlandii z misją chrześcijańską. Chrzcił on Irlandczyków i opowiadał o Jezusie Chrystusie. Był on bardzo dzielny w tym co robił, docierał do bardzo dalekich części Irlandii, często również bardzo niebezpiecznych. Podobno sprawiał on również cudy, dlatego został uznany jako święty. Przykładem może być pomoc ślepcowi, który po spotkaniu ze świętym Patrykiem odzyskał wzrok.

Informacje podstawowe

Irlandia jest to wyspiarskie państwo leżące w zachodniej części Wielkiej Brytanii. Powierzchnia tego państwa to ponad siedemdziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych. Stolicą jest natomiast dobrze nam znany Dublin. Jeśli chodzi o ludność, to według statystyk z roku 2001 liczba ta wynosi około 3,8 miliona ludzi. Irlandia jest oczywiście republiką. Urzędowymi językami tego państwa są: angielski oraz irlandzki. Waluta to oczywiście europejska waluta euro. Religią dominującą w tej części Europy jest katolicyzm oraz protestantyzm. Jeśli chodzi o krajobraz tego państwa to dominują tam płaskowyże oraz niewysokie góry. Najwyższym szczytem jest Corran Tuathail, który z tłumaczenia irlandzkiego może oznaczać „przewrócony sierp”. Jego wysokość to około 1041 metrów, czyli około kilometr wysokości nad poziomem morza. Jest on więc stosunkowo nie wielkim szczytem. Rzeką najdłuższą w Irlandii jest Sionna, która ma długość 259 kilometrów, a jej ujście mam 113 kilometrów. Zachodnie wybrzeża są zróżnicowane. Najczęściej występują tam klify. Z kolei wschodnie wybrzeża są bardzo niskie oraz słabo ukształtowane.

« Poprzednia strona